Turystyka

TURYSTYKA
Na terenie gminny prowadzonych jest kilka form aktywności turystycznej. Do zidentyfikowanych działań i zjawisk należą:

GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE:

Krystyna Manowska, Marcin Manowski, Kunin
Ilość miejsc noclegowych: 11; Ilość pokoi: 4
Opis gospodarstwa:
Dom wolno stojący, ogrodzony z mediami. Blisko do sklepu. Dogodny dojazd PKS z Warszawy (ul. Białostocka). Ogród zagospodarowany z grillem, ławeczki, altanka. Możliwość przechowania zwierząt. Możliwość zorganizowania przyjęć na 60 osób w restauracji. 500 m do Ośrodka Zdrowia i Apteki. Rzeka Orz i Narew. Stary zabytkowy młyn wodny w miejscowości Kółko. Kościół oddalony o 500 m.
Wypożyczalnia rowerów – 6 szt.

Stepnowscy Elżbieta i Waldemar; Jemieliste
Ilość miejsc noclegowych: 9; Ilość pokoi: 3; Ilość łazienek: 2
Opis gospodarstwa:
Niewielkie gospodarstwo z pięknym sadem w małej spokojnej wiosce. Cisza i spokój gwarantowana. Dobre warunki do aktywnego spędzania czasu. Boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, stół do ping ponga, rowery, możliwość przejażdżki furmanką, ogniska, grill, karaoke, zimą kuligi. Okolica słynie z obfitości runa leśnego. W odległości 3 km zespół jezior połączonych ze sobą groblami. Odległość od Puszczy Białej 500 m. Łóżka wyposażone w sienniki ze słomą, ponadto jest możliwość spania na sianie. Dodatkowo: prysznic na świeżym powietrzu.

Katarzyna i Guilleme Pons „Ponsówka”Kruszewo
Opis gospodarstwa:
Prowadzą niewielkie gospodarstwo nakierowane na naukę jazdy konno. Gospodarstwo usytuowane jest w pobliżu malowniczej doliny rzeki Narew i otoczone lasami z bogatą fauną i florą. W ofercie „Ponsówki” można znaleźć: przejażdżki wozami konnymi, kulig, grillowanie, nocleg.
W miejscowości Kruszewo są gospodarstwa ekologiczne, gdzie można kupić świeże mleko, warzywa lub jaja od kur zielononóżek. Zakupy w sklepie, a na modlitwę zapraszamy do kaplicy p.w. Miłosierdzia Bożego.
Można zorganizować spływ kajakowy, biwak pod namiotami, rajd rowerowy. Sprzęt turystyczny wypożyczany jest z GOKSiR według zapotrzebowania gości.

Walory historyczne regionu:
Wiele elementów kultury i zabytków architektury dworskiej i sakralnej znajduje się w miejscowościach położonych na terenach gminny Goworowo. W rejestrze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znajdują się obiekty zabytkowe wpisane do rejestru zabytków:

Popularyzacja terenu gminy jako atrakcyjnego regionu turystycznego na rynku turystycznym jest możliwa do osiągnięcia poprzez sprawny system informacji. Głównym elementem systemu informacji i promocji turystyki w skali gminy powinno być utworzone Gminne Centrum Informacji.
Podstawowe zadania Centrum w zakresie turystyki to:
obsługa ruchu turystycznego i rekreacyjnego na terenie gminy,
prowadzenie bazy danych z pełnym pakietem informacji oraz rezerwacji turystycznej,promocja turystyczna gminy,prowadzenie badań marketingowych,stałe monitorowanie zjawisk turystycznych,
prowadzenie działalności doradczej i szkoleniowej w zakresie turystyki,
tworzenie i promocja ofert produktów turystycznych (np. pakiet weekendowy, pakiet turystyki przyrodniczej, pakiety okolicznościowe itp.),zaprojektowanie i wdrożenie kanałów sprzedaży tych produktów, zaprojektowanie i wdrożenie systemu rezerwacji i dystrybucji usług turystycznych,współdziałanie z animatorami imprez,przygotowywanie ofert inwestycyjnych i odpłatna ich promocja,wspieranie ze środków własnych inwestycji turystycznych realizowanych na terenie gminy powiatu,oznakowanie tras turystycznych (we współpracy z PTTK),pozyskiwanie środków finansowych krajowych i zagranicznych,
współdziałanie ze wszystkimi podmiotami funkcjonującymi w dziedzinie turystyki, w tym z organizacjami i instytucjami zewnętrznymi, współpraca z sąsiednimi terenami turystycznymi.
Centrum powinno ściśle współdziałać z poszczególnymi usługodawcami regionu.