– Kunin – Modernizacja kuchni i stołówki w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki

Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Kuninie wzięła udział w realizacji zadania w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dotyczącego wspierania w latach 2019 – 2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.
Celem modułu 3 programu jest wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły podstawowej poprzez tworzenie warunków umożliwiających spożywanie przez uczniów posiłku w trakcie pobytu w szkole.

Całkowity koszt modernizacji kuchni i jadalni wyniósł 100 000 zł, wsparcie finansowe z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na doposażenie i poprawę standardu funkcjonującej stołówki szkolnej (własnej kuchni i jadalni) w kwocie 80 000 zł. oraz 20 000 zł. wkładu własnego.

W ramach realizacji programu i wykorzystania wsparcia finansowego wyburzono ściankę działową, dzięki czemu zwiększyła się przestrzeń w pomieszczeniu kuchennym, wyłożono podłogę i ściany kuchni i zmywalni glazurą i terakotą z powierzchnią antypoślizgową, co będzie miało wpływ na poziom bezpieczeństwa oraz utrzymanie czystości. Zakupiono stoły z blatami roboczymi ze stali nierdzewnej, regał ociekowy oraz urządzenia i sprzęt gastronomiczny: patelnię elektryczną, kuchnię elektryczną i gazową, piec konwekcyjno – parowy, zmywarko wyparzarkę, okap,  chłodziarkę z zamrażarką, wyciskarkę do soków, maszynkę do mięsa, mikser, zastawę stołową, noże. Zakupiono również stoły i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci.
Modernizacja kuchni i stołówki oraz zakupiony odpowiedni sprzęt pozytywnie wpłynie na sprawniejsze przygotowanie zdrowszych posiłków, urozmaicenie potraw, lepszą jakość gotowanych dań i przygotowywanie smacznych soków owocowo – warzywnych.
Po przeprowadzonej modernizacji kuchni istnieje możliwość wydawania większej ilości posiłków składających się z dwóch dań gorących.

Autor: Bożena Sotomska

Foto: Paweł Jagielski

Back to top