– ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KUNINIE

„Ojczyzno moja! W życiu tyle razy

Pytałem serca, gdzie Cię szukać trzeba?

Najczęściej były to umarłe głazy,

Albo tęsknota do twojego nieba,

Co takie mgliste i z chmurą na czole

Dzisiaj nie pytać, odpowiadać wolę:

Ojczyzna nasza to nasz dom rodzinny,…”

 

Pytać o Ojczyznę – to pytać o drzewo, ptaka, łąki, miasta i ludzi. Walczyć o wolność to zdobywać dla siebie i innych – promyk słońca, kroplę deszczu, pierwszą gwiazdkę na Wigilię. Kochać kraj rodzinny to wstać rano, modlić się, płakać i śmiać, a kiedy przyjdzie czas, czas próby i rachunku, nie żałować krwi, potu i serca. Mieć nadzieję to z odwagą mówić o tym, co boli, czego żal, co kochasz, co tracisz, co myślisz…

Mówimy Ojczyzna, wolność, niepodległość, odwaga, braterstwo, poświęcenie, hołd… Cóż znaczą dziś te słowa? Kto ma nas nauczyć je rozumieć i nadawać im nowego znaczenia? Dziś nie musimy walczyć i strzelać, dziś nie musimy oddawać swego życia, lecz pamiętajmy tych wszystkich, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co dla ludzi najcenniejsze.

10 listopada 2011r. w pięknie udekorowanej symbolami narodowymi, świecami i symbolicznym ogniskiem sali lekcyjnej naszej szkoły, odbyła się niezapomniana lekcja historii. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście: Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego p. Mirosław Augustyniak, Dyrektor WORD–u w Ostrołęce p. Dariusz Mierzejewski, ks. proboszcz parafii Kunin Józef Kacperski, Przewodnicząca Rady Gminy w Goworowie p. Karolina Łazicka, Przewodnicząca Komisji Oświaty w Goworowie p. Agata Majk, Kierownik GOKSiR w Goworowie p. Barbara Kuczyńska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczawinie p. Elżbieta Sobotka, radni gminy Goworowo p. Hanna Dąbkowska i p. Jerzy Manowski, członkowie Klubu Seniora, przedstawiciele Rady Rodziców.

Uczniowie klas 0-VI szkoły podstawowej, klasy gimnazjalne i nauczyciele w strojach galowych, z przypiętymi do piersi własnoręcznie wykonanymi kotylionami przedstawili program artystyczny z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pięknie i donośnie brzmiały słowa pieśni patriotycznych we wspólnym wykonaniu gospodarzy i gości, przy akompaniamencie gitarowym p. K. Drabota i jego podopiecznych. Śpiew przeplatany był wierszami recytowanymi przez uczniów oraz prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi przez p. Ż. Korczakowską i p. P. Jagielskiego. Niezwykłą atrakcją uroczystości był występ a cappella pań i panów z Klubu Seniora, którzy zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych.

Wieczornica przygotowywana przez wszystkich nauczycieli naszej szkoły pod kierunkiem p. A. Kanclerz i J. Łojek pozostawiła niezapomniane wrażenia w sercach uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.

 

Back to top