– Kunin – wspomnienie o Wisławie Szymborskiej.

„Trzy słowa najdziwniejsze”

Kiedy wymawiam słowo Przyszłość,
pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.

Kiedy wymawiam słowo Cisza,
niszczę ją.

Kiedy wymawiam słowo Nic,
stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie              

— Wisława Szymborska

 

1 lutego 2012 roku zmarła polska noblistka Wisława Szymborska. Śmierć tak znamienitej poetki była okazją do przypomnienia uczniom jej życiorysu, twórczości oraz znalezienia odpowiedzi na pytanie „Czy Wisława Szymborska wiedziała o istnieniu Szkoły Podstawowej w Kuninie?”

   W 1996 roku świat obiegła wiadomość, że Literacką Nagrodę Nobla przyznano polskiej poetce    Wisławie Szymborskiej.  Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Byliśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że „Polska Poetka dołączyła do grona najwybitniejszych twórców literackich”. Z tego powodu 19 lutego 1997 roku uczniowie kl. VII naszej szkoły wraz z nauczycielką języka polskiego napisali i wysłali do pani Wisławy list z gratulacjami.

 

 

 

 

Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać. Tak oto w kronikach szkolnych zachowała się korespondencja pani Wisławy Szymborskiej     do nas – uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Kuninie:

„Najlepsze myśli i życzenia na przyszłość ślę dla Uczniów Szkoły Podstawowej w Kuninie i Ich Nauczycieli – Wisława Szymborska”

Kraków 24 lutego 97 

   

 

„Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma”     

— Wisława Szymborska „Kot w pustym mieszkaniu”

Back to top