– wydarzenia

Aby uczcić niezłomną postawę żołnierzy, 3 lutego 2011 roku Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddanie w tym dniu hołdu wszystkim obrońcom Ojczyzny stało się również udziałem naszej goworowskiej społeczności. Wydarzenie było organizowane przy współpracy z Fundacją „Wolność i demokracja”.
Inicjatorką przedsięwzięcia była dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Barbara Grabowska, a głównym organizatorem – nauczycielka – Agnieszka Dąbrowską. Do realizacji pomysłu przystąpiło licznie zorganizowane grono pedagogiczne, które zadbało o poszczególne etapy uroczystości i imprezy towarzyszące.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać na naszej stronie internetowej.

Czytaj więcej Żołnierze Wyklęci – Niezłomni

 

Pod koniec ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Gomulickiego w Ostrołęce ogłosiła wyniki tegorocznego XXIX Ostrołęckiego Konkursu Poetyckiego „Pierwszy krok w poezję”. Adresatami konkursu była młodzież w wieku od 11 do 18 lat. Ogółem 35 uczniów szkół podstawowych i średnich przedstawiło do oceny jury 58 wierszy.
Wśród „młodych poetów” dostrzeżono wiersz Artura Mateusiaka z klasy …

„Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością…”

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to międzynarodowy dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększenia świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 r.
Głównym celem obchodów tego dnia w naszej szkole było zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o swoje samopoczucie.

Czytaj więcej Kunin – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Chcąc okazać wyrazy wsparcia dla polskich służb mundurowych broniących granic naszego kraju i strzegących bezpieczeństwa wszystkich Polaków, społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, zainicjowała akcję „Z Kopernikiem murem za polskim mundurem”. Do akcji włączono również naszego lokalnego przedsiębiorcę – „Cukiernię – Piekarnię Romanowski”. Jako nauczyciele i wychowawcy byliśmy tym bardziej zaangażowani i dumni, gdyż w szeregach 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie służy absolwent naszej szkoły – Bartłomiej Subczyński i, jak wielu strażników, żołnierzy czy policjantów, będąc przy wschodniej granicy, z narażeniem swojego zdrowia i życia, strzeże integralności granic naszej ojczyzny. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami, samorząd szkolny oraz harcerze recytowali wiersze, wykonywali laurki, śpiewali piosenki i rozmawiali o trudnym zadaniu służenia Ojczyźnie. Również rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi wycinali serduszka i przygotowywali podziękowania. Wszystkie te działania zmontowano w jeden film, który można obejrzeć, klikając w link. Laurki i słodycze pojechały w paczkach do żołnierzy.

Czytaj więcej „Z Kopernikiem murem za polskim mundurem”

14 listopada odbyła się uroczystość z okazji setnej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie. Uczestnicy zebrali się przy strażnicy i pomaszerowali ulicami do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie.  Po mszy św przemaszerowano do strażnicy, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości.

Dowódca uroczystości dh Marek Minota złożył uroczysty meldunek Prezesowi Powiatowemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ostrołęce dh Januszowi Głowackiemu. Odczytano akt nadania jednostce sztandaru,  pożegnano i odprowadzono dotychczasowy sztandar. Następnie na ręce prezesa dh Rafała Ostrowskiego został przekazany nowy sztandar poświęcony podczas mszy. Prezes wręczył go strażakom mówiąc: „Brońcie honoru tego sztandaru, Bogu na chwałę ludziom na pożytek”. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – Złotym Znakiem Związku została odznaczona jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie. Księża obecni na uroczystości poświęcili kapliczkę, Wójt Gminy Piotr Kosiorek i Prezes dh Rafał Ostrowski odsłonili pamiątkową tablicę. Odznaczonym zostały wręczone medale. Zaproszeni goście przekazali życzenia jubileuszowe. Uroczystość zakończył występ kobiecej drużyny pożarniczej „Iskra”.

Zarząd i strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie, bardzo serdecznie dziękują wszystkim za obecność, oraz pomoc w przygotowaniu wydarzenia. Dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe.

Prezes Rafał Ostrowski

 

galeria

lista odznaczonych

lista sponsorów

Czytaj więcej Obchody 100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie.

Dzieci z oddziału przedszkolnego kl. „0” przy Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kuninie rozpoczęły przygodę z Małym Misiem. Jest to projekt organizowany przez wydawnictwo MAC Edukacja i jego pomysłodawczynię – Anetę Konefal.
We wrześniu grupa zrealizowała Moduł I – „CZYTAMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM”. Dzieci kolorowały misia oraz wykonywały pracę wspólnie z rodzicami – Dzienniczek Małego Misia. Rodzice opisywali w nim ulubiony utwór dziecka, a dzieci wykonywały ilustracje do bajki.
W ramach projektu zerówkowicze rozpoczęły również przygodę z biblioteką szkolną. Podczas pierwszego spotkania pani bibliotekarka założyła każdemu dziecku kartę czytelnika. Przedstawiła dzieciom zasady dbania o książki.

Czytaj więcej Kunin – Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „ Mały Miś w świecie wielkiej literatury”2021/2022

W dniu 07.10.2021 Szkołę Podstawową im. św. Stanisława Kostki w Kuninie odwiedziła Akademia Mocy.
Organizatorem wydarzenia było PSE, które w ramach budowy linii 400 kV na trasie Ostrołęka-Stanisławów zaplanowało szereg działań edukacyjnych. Projektem zostały objęte wybrane szkoły zlokalizowane na trasie zaplanowanej inwestycji.

Celem Akademii Mocy było zaznajomienie uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z takimi pojęciami i zagadnieniami, jak: prąd elektryczny, energia, energetyka, przesył prądu na duże odległości, bezpieczeństwo oraz podzielenie się różnymi ciekawostkami związanymi z prądem. Aby przekazywana wiedza miała jak najbardziej atrakcyjną i nowoczesną formę dla uczniów, zostało przygotowanych wiele widowiskowych eksperymentów. Uczestnicy zajęć mogli m.in. przy użyciu generatora Van De Graffa wytworzyć pioruny, zbadać, czym jest plazma, uruchomić świetlówki bez podłączenia do gniazdka, sprawdzić pobór mocy poszczególnych urządzeń oraz natężenie pola elektromagnetycznego, a w wielkiej klatce Faradaya przekonać się, jak uchronić się przed burzą.

Czytaj więcej Kunin – Akademia Mocy – dzień pełen eksperymentów w szkole

Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Kuninie wzięła udział w realizacji zadania w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dotyczącego wspierania w latach 2019 – 2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.
Celem modułu 3 programu jest wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły podstawowej poprzez tworzenie warunków umożliwiających spożywanie przez uczniów posiłku w trakcie pobytu w szkole.

Całkowity koszt modernizacji kuchni i jadalni wyniósł 100 000 zł, wsparcie finansowe z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na doposażenie i poprawę standardu funkcjonującej stołówki szkolnej (własnej kuchni i jadalni) w kwocie 80 000 zł. oraz 20 000 zł. wkładu własnego.

Czytaj więcej Kunin – Modernizacja kuchni i stołówki w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki

Back to top